Menu
Menu
Košík

5 tipů na parkování a couvání - poslední musite vyzkoušet!

 

 

Máme pro vás připraveno 5 tipů jak couvat a parkovat bez toho, abyste si poškodili vozidlo, nebo někomu ublížili. Poslední nejlepší bod pro couvání jsme si nechali na závěr. Nejčastějším problémem při parkování jsou parkovací místa. Zda je to parkoviště na letišti, sídlišti nebo před obchodem. Když už konečně najdete své místečko, ne vždy je ideální. Auto vedle stojí křivě, další je až za čárou a vy se bojíte, že škrábnete své i sousední auto. Tehdy vám nezbývá než zaparkovat na konci parkoviště. Tomuto je však konec! Přečtěte si náš článek do konce.

 

 

Nastavení zrcadel

Jakmile si sednete za volant, zkontrolujte a případně si nastavte všechny tři zpětná zrcátka. Tím, že každý má jinou výšku a jinou pohodlnost při řízení, vidíme přes zpětná zrcátka jinak. Když budete v kolizní situací, podíváte se do středního zpětného zrcátka a uvidíte tam strop auta, jistě vám to nepomůže správně zareagovat. Ve středním zpětném zrcátku byste měli vidět co největší část zadního okna. Boční zpětná zrcátka si nastavte tak, abyste viděli kousek karoserie auta a co největší část okolí vozidla. Když máte zpětná zrcátka nastavena, stačí se do nich už jen pravidelně dívat. Tehdy víte, že pokud ve zpětném zrcátku nevidíte chodce, auto či sloup, nemůžete nabourat.

 

 

 

 

Pomalá jízda

Na parkovišti na rovné ploše se naučte pohybovat autem dopředu a dozadu. Nacvičte si to jen za pomoci zařazené jednotky nebo zpátečky a pouštění spojky. Samozřejmě, aniž byste si pomáhali plynem. Když Vám auto přestane na rovině chcípat, nacvičte si to v kopci. V kopci musíte zjistit správný poměr spojky a přidání plynu, aby auto stálo na místě. Tehdy se naučíte, jak vám zabírá motor při spojce a už vám auto nikdy nechcípne - a motor vám nebude hučet na celé okolí. Tuto dovednost využijete nejen při rozjezdu do kopce, ale i při parkování či couvání do kopce.

 

 

 

Při couvání si sledujte předek a boky auta

Pokud už chcete zaparkovat couváním na přeplněném parkovišti, dávejte si pozor na předek auta. Při určitém poloměru otáčení během couvání se přední roh auta k překážkám před vámi chvíli přibližuje a vzdálenost od sousedního auta se bude měnit. Sledujte i boky auta. Nikdy při výjezdu z parkovacího místa nevytočte volant naplno a nestoupejte na plyn. Škrábnete si tak celý bok o roh sousedního auta. Na to, aby se to nestalo, vám pomohou boční zpětná zrcátka.

 

 

Odhad vzdálenosti

Je pro mnoho řidičů tím nejhorším odhadem. Dá se jednoduše nacvičit tak, že si na přední a zadní nárazník připevníte balónek a parkujete ke stěně. Když uslyšíte prasknutí, jste již velmi blízko zdi. Samozřejmě správně nastavenými zpětnými zrcátky vidíte, kam couváte a jak blízko jste od sousedního auta.

 

 

Couvací kamera

Pokud si chcete všechno zjednodušit, nebo i navzdory všem radám a snahám nemáte správný odhad, je tento tip pro vás ten pravý. Objednejte si couvací kameru přímo do auta. V dnešní době to už není žádný extra drahý špás. Instalace je jednoduchá a pokud máte čas nainstalujete si ji i svépomocí. V nabídce jsou univerzální couvací kamery, ale i originální couvací kamery přímo pro Vaše vozidlo, které se jednoduše instalují. Vyměníte pouze plastovou krytku se žárovkou nad zadní SPZ a vložíte tam novou krytku se zabudovanou couvací kamerou. Couvací kameru jednoduše připojíte k monitoru. Monitory do auta jsou v různých velikostech a provedeních, aby vyhovovaly každému a nepřekážely ve výhledu. A odteď vždy, když zařadíte zpátečku, zapne se monitor, couvací kamera a vidíte dozadu. Pokud vaše auto nemá couvací senzory, doporučuji držák na SPZ s couvací kamerou a dvěma couvacího senzory. Ten vás bude upozorňovat zvukově i vizuálně a pokud škrábnete auto, tak už jedině cizím zaviněním. Přeji hodně nacouvaných kilometrů a parkovacích míst.