Menu
Menu
Košík

Často kladené dotazy + montáž couvací kamery

Možná i vy jste se nejednou ocitli v situaci, kdy jste nevěděli kam couváte. Ať už kvůli zamlženým oknům, tmě nebo jiným nepříznivým podmínkám. Díky parkovací kameře se vyhnete tomu, abyste v takových podmínkách způsobily škodu sobě a jiným. Couvací kamery ve světě zachraňují několik životů ročně. Na internetu můžete vidět mnoho videí, jak řidiči ať už pro nepozornost, nebo špatnou viditelnost někoho při couvání srazí. Pokud by měli nainstalovanou couvací kameru, předešli by tomu. Další výhoda je v případech, kdy chcete zaparkovat na těsné místo, nebo na místo, na které dostatečně nevidíte. Pokud nemáte couvací kameru, tak to raději vzdáte, nebo to risknete. Nicméně s nainstalovanou kamerou to nemusíte vzdát a ani riskovat, protože jednoduše a přesně zaparkujete. Couvací kamery se v dnešní době díky jejich cenové dostupnosti stávají jedním z nejvyhledávanějších bezpečnostních prvků k výbavě auta.
Couvacích kamer existuje několik druhů, které se odlišují způsobem uchycení, dizajnem, funkčností, kvalitou, rozlišením senzoru atd. Prvním kritériem bývá většinou najít kameru, která sedí originálně pro vaši značku a model auta. Tyto kamery najdete v záložce "speciální kamery". Výhodou těchto kamer je, že nejsou téměř vůbec vidět, protože jsou ukryté v prostoru osvětlení vaší SPZ, snadněji se instalují, mají senzor namířen v přesném úhlu na cestu a navíc nemusíte vrtačkou zasahovat do vnější části vašeho kufru. To znamená, že jednoduše odstraníte plastovou krytku původního světla a na jeho místo vložíte couvací kameru, která má vlastní osvětlení, nebo přes ni proniká původní osvětlení SPZ. V případě, že jste si našli kameru, která v popisu sedí na váš model auta, zkontrolujte a ujistěte se, že kamera bude sedět, a to tak, že si změříte světélko nad vaší SPZ, tedy jeho délku a šířku, a porovnáte tyto naměřené rozměry s modelem, který jste si na naší stránce vyhlédli (hodnoty mohou mít toleranci +- 3mm). Pokud jsou rozměry kamery shodné, tak je vhodná na vaše auto a můžete si ji zakoupit. Pokud rozměry nesedí ani při jedné kameře, můžete nás kontaktovat, nebo si můžete vybrat některou z našich univerzálních kamer. Naše speciální kamery jsou vybaveny nejkvalitnějšími CMOS senzory typu PC3030, které se řadí mezi špičku. CMOS senzory jsou více než dostačující pro většinu zákazníků a jsou nejpoužívanější na celém světě. Univerzální kamery sedí na všechny modely aut, mají několik možností uchycení, designu, barev a osvětlení. Je pouze na vás, která univerzální kamera vás nejvíce oslovila.
Existuje několik druhů monitorů, které jsou speciálně vyvinuty pro couvací kamery a můžete si je umístit kdekoli v autě tak, aby na ně byl dobrý výhled. Nejpoužívanější z nich najdete v našem internetovém obchodě v kategorii "Monitory a WiFi ke kamerám". Je pouze na vás, který monitor vám nejvíce vyhovuje jaké máte možnosti jeho umístění. Kameru si můžete samozřejmě připojit i přímo k vašemu zabudovanému "DVD autorádiu" s dotykovou obrazovkou. Tyto autorádiá bývají předpřipravené na připojení couvací kamery, takže u většiny z nich najdete v zadní části vstup na parkovací kameru.
Pokud máte autorádio s LCD displejem, které jste si do auta zakoupili dodatečně, tak je téměř jisté, že kamera bude kompatibilní, čili v zadní části autorádia najdete vstup pro parkovací kameru. Pokud máte autorádio, které bylo originál ve výbavě vašeho auta, tak je nejjistější zeptat se na možnost připojení "RCA couvací kamery" v autorizovaném servisu. I tyto autorádia by ale všechny měly mít vstup na kameru.
Ano. Všechny naše kamery mají zabudované barevně odlišeny vzdálenostní čáry, které pomáhají rozlišit jak daleko se nacházíte od objektu při couvání. Navíc u některých typů kamer si můžete zvolit jako doplňkovou možnost rozšíření o dynamické trajektorie, které se pohybují ve směru zatáčení auta a tím Vám zjednoduší parkování do stran.
Naše kamery mají pozorovací úhel až do 170°, což v praxi znamená, že můžete vidět v širokém úhlu prostor za vozidlem při couvání.
Instalace kamery je určena především pro autoservis, ale můžete si ji nainstalovat i svépomocně, když máte dostatečné znalosti a nářadí. Níže najdete stručný postup jak si kameru nainstalovat. Pokud však máte auto v záruce, nebo si nejste jisti svými schopnostmi, tak raději přenechte instalaci odborníkům v autorizovaném servisu, nebo v jiném ověřeném autoservisu.
Ano. Všechny naše kamery jsou vodotěsné a spadají pod mezinárodní značení IP67 a IP68.

Instalace:

Jako první je třeba upozornit na to, že nejjistější způsob jak namontovat couvací kameru je v ověřeném autoservisu!!! Zeptejte se, zda mají zkušenosti s couvacími kamerami.

Pokud se však rozhodnete nainstalovat si kameru sami, tak si můžete na zjednodušení a urychlení instalace zakoupit ke kameře bezdrátový adapter. Tento adapter vám ušetří práci s natahováním video kabelu přes celé auto do monitoru, nebo displeje. Zapojení přes kabel má však kvalitnější přenos signálu jako přes bezdrátový adaptér.

V našem návodu si v bodech stručně popišme jako nainstalovat "speciální kameru" pomocí 6 metrového video kabelu, který je součástí balení každé naší kamery.

Je třeba si uvědomit si, že návod je pouze názorný, velmi stručný a univerzální, protože každý automobil je jiný a některé body návodu mohou být pro vaše auto odlišné.

Nejdříve si na obrázku ukážeme co obsahuje balení kamery a na co slouží jednotlivé části.

schéma inštalácie cúvacej kamery

 

 • - Odpojte autobaterii (z bezpečnostních důvodů).
 • - Otevřete kufr a z vnitřní strany kufru odstraňte plastový kryt, který drží na příchytkách. Dejte si pozor, abyste příchytky nezlomili, protože je budete potřebovat.
 • - Vyjměte ochrannou plastovou krytku levého osvětlení nad vaší SPZ (někdy je krytka uchycena šrouby, jindy je pouze na západkách, které je třeba z jedné strany podpáčiť). Dejte si pozor, abyste nepoškodili těsnění, které zabraňuje vodě dostat se dovnitř.
 • - Vyzkoušejte zda bude kamera sedět do otvoru po krytce.
 • - Většinou je otvor na světlo ze zadní strany uzavřený, proto je třeba ho provrtat tak, aby se přes díru vešly kabely kamery. Prostrčte kabely na druhou stranu.
 • - Jako první můžete připojit kabel kostry kamery (černá barva) na některé z původních koster kabeláže na plech, případně si můžete vytvořit vlastní a přišroubovat ho o plechovou část kufru.
 • - Červený kabel napětí + 12V je ve většině případů krátký na to, aby dosáhl až na světlo zpátečky, proto je třeba mít připraven pomocný prodlužovací kabel. Tento kabel nemusí být příliš hrubý, ale měl by být co nejdelší, protože si ho můžete později zkrátit.
 • - Další krok spočívá v prostrčení kabelů přes ohebnou pryžovou ochrannou průchodku, která spojuje kabely z kufru se zbytkem auta. Po otevření kufru ji najdete mezi střechou auta a koncem kufru. Toto je nejnáročnější část, protože tato průchodka má v sobě natěsno všechny originální kabely a není tam proto mnoho prostoru na protlačení dalších kabelů. Připravte si proto mýdlovou vodu, nebo vazelínu na lehčí prokluzování kabelů kamery. Nejdříve ze spodní strany protáhněte kousek tenkého ohebného drátku, nebo pevnějšího plastového drátku, na který z druhé strany přivážete prodlužovací kabel napájení kamery (červená barva). Když přivážete kabel napájení k drátku, můžete ho obmotat izolační páskou a natřet vyzelínou. Následně z druhé strany táhněte drátek zpátky a budete tak tahat i přivázaný kabel. Pokud to půjde těžko, tak si můžete pomáhat i tím, že budete prsty posouvat kabel v pryžové přechodce. Pokud se Vám to podaří, tak stejným způsobem přetlačte i RCA video kabel (žlutá koncovka). Někdy je lepší přivázat spolu všechny kabely a přetáhnout je najednou na druhou stranu. Je to na Vás.
 • - Takže jsme se dostali s RCA a s napájecím kabelem na druhou stranu této pryžové průchodky. Následujícím krokem bude připojení červeného napájecího kabelu na napájení zpátečkového osvětlení. Na toto je vhodné mít po ruce elektrikářskou samořezný rychlospojku. Pravděpodobně budete muset odstranit pryžovou izolaci kufru na levé straně. Vzadu za touto izolací vedou i ostatní kabely. Většinou je pryžová izolace pouze zasunuta do drážky a tak ji můžete podpáčiť a vytáhnout až k levým světlům. Nejdříve si tedy zjistíme, který kabel vede k napájení zpátečkové světla. K tomu vám pomůže multimetr, nebo zkoušečka. Odpojíte kontektor napájení světel a s multimetrem nebo zkoušečkou si otestujete všechny kabely, tak že někdo bude zařazovat zpátečku. Je to nejrychlejší způsob. Tedy pokud již předem nevíte, který kabel to je. Následně připojíte kabel napájení kamery rychlospojkou k zpátečkovému kabelu. Můžete je spojit i odizolováním a následným zaizolováním izolační páskou.
 • - Napájení kamery máme tedy vyřešeno a kamera se nám bude spouštět vždy po zařazení zpátečky. Nyní musíme ještě připojit RCA kabel se žlutou koncoukou k monitoru, nebo do autorádia. Odstraníme tedy plasty na levé straně kufru a začneme protahovat kabel k zadním sedačkám. Za plastovou krytkou uvidíte množství kabelů a tak se vždy snažte přichytit kabel se stahovacími plastovými páskami k již původním uchyceným kabelům. Otevřete levé zadní dveře auta a odstraňte spodní plasty na levé straně podlahy. Kabel prostrčte až k předním dveřím a tam také odstraňte plastovou krytku na podlaze. Následně odstraňte plastovou ochrannou krytku pod volantem. Zde budete vidět množství kabelů. Nyní záleží na tom, zda připojujete kameru k autorádiu nebo k monitoru umístěnému na palubní desce. Pokud máte monitor na palubní desce, tak jednoduše veďte kabel vrchem až k monitoru. Pokud máte autorádio s displejem, tak kabel protáhněte mezi ostatní kabely až ke kabelům autorádia. Vyjměte autorádio a prostrčte kabel kamery přes zadní stranu a připojte ji ke vstupu pro kameru. Ten bude pravděpodobně žluté barvy, ale můžete si to ověřit v manuálu autorádia.
 • - Nyní už máte kameru připojenou. Vtlačte kabely do volných prostorů pod plastovými krytkami, tak aby se daly znovu zasadit zpět. Nezapomeňte poprichytávať všechny kabely co možná nejdůkladněji s plastovými stahovacími páskami. nezapomínejte ani na odizolování všech spojů, které jste udělali. Ať už to bylo na prodloužení napájecího kabelu, nebo k připojení na couvací světlo. Můžete odizolovat i připojení koncovek kamery. Dejte všechny plastové krytky na své místo a stejně tak i izolaci kufru a pryžovou přechodku.
 • Hotovo. Kamera je nainstalována. Gratulujeme.